Süleyman Seba
 

Süleyman Seba Beşiktaş
defterini kapatmadığını söyledi
. .

Sanem Altan,Beşiktaş'ın Efsane Başkanı Süleyman Seba ile yaptığı röportajda Süleyman Seba Beşiktaş defterini kapatmadığını söyledi.


Beşiktaş defterini kapatmadım . . .

Süleymen Seba Beşiktaş Efsane Başkanı

Süleyman Seba; "60 yıl bu kulübün içindeydim. Ondan sonra çıkıp bana küfür ettirdiler. Ama ne oldu, rüzgâr ekenler fırtına biçti. Küfürle gelenler, küfürle gitti." "Beni istemeyenler, çıkmış 'Geri dön' diyorlar. Millet yalaka olmuş. Şu an rahatım yerinde ama dönüş işi ilerde düşünülecek bir konu."

* Futbol oynamış bir başkansınız. 16 yıl da başkanlık yaptınız. Başkanlık hayâliniz o futbolculuk günlerinde mi başlamıştı?
Süleyman Seba; "Beşiktaş'ta 1945'ten 1954'te dizimde meniskus çıkana kadar futbolculuk yaptım. O günlerde Beşiktaş'a başkan olma hayâlim yoktu açıkçası. 1954'ün sonunda futbolu bırakınca arkadaşlarla birlikte 'İdealist grup' diye bir oluşum kurduk. Ama sizi temin ederim bugünkü gruplara benzemeyen bir gruptu, Beşiktaş'ı destekliyorduk. Muhtelif başkanların yönetiminde bulundum sonra. Bir dönem geldi, arkadaşlar başkan olmamı istediler. Sanırım 1978-79'daki bir kongrede biz girmeye teşebbüs ettik ama mali imkanlarımız yetersizdi, 'Beşiktaş'ın menfaati' dedik ve çekildik. Ondan sonra 1984'te rahmetli Mehmet Üstünkaya ile -ki onun Beşiktaş tarihinde ayrı bir yeri vardır- seçime girdik. Çok efendice bir kongre oldu.O zaman da ufak tefek şeyler oluyordu ama maazallah bugünkülere hiç benzemezdi. 88 oy farkla kazandım ve başkanlık serüveni öyle başladı. 2000 yılında da bıraktım."

* Peki nasıl bir 16 yıl geçirdiniz Beşiktaş'ın başında?
Süleyman Seba; Kolay değil. Onu Allah'la ben bilirim. Çünkü imkansızlıklar içerisinde geldik. Ama mümkün mertebe bu imkansızlıkları, Beşiktaş'ı sevenlerin de katkılarıyla bertaraf ederek yöneticilerimizle birlikte iyi birşeyler yaptığımız ümidindeyim."

* İnönü Stadı, Fulya Projesi, Akaretler, Ümraniye Tesisleri hep sizin döneminizde yapılan ya da başlatılan projeler, değil mi?
Süleyman Seba;"Evet, Ümraniye'nin tapusu bizim dönemimizde alınmıştı. 49 yıllığına almıştık orayı. Ayrıldığımız zaman aşağı yukarı altyapısını hazırlamıştık. Sonra gelenler orayı bitirdiler. Neler yaptıklarını görmedim. Beşiktaş da orada-burada kamp yapma derdinden kurtuldu. O 55 dönümün dışında 90 dönüm daha almıştık. Biz ayrıldıktan sonra gelen arkadaşlar ne yapıyorlar kalan yerleri, bilmiyorum. Fulya Projesi'nde bizden önceki yönetimlerin, rahmetli Hakkı kaptanın ve Hikmet Çetin'in de dahli var. Fulya'yı sadece 49 yıllığına bize vermişlerdi. Geçmişte arkadaşlarla burayı almak için uzun uğraşlar verdik ve almayı başardık. Beşiktaş'ın öz malıdır Fulya. İnşallah iyi değerlendirirler. Bazı spekülasyonlar yapılıyor o projeyle ilgili... Anlamadığım için onlara dahil olmuyorum, dışarıda kalıyorum."

* Veda konuşmanızda Fulya Projesi'nden de bahsetmiştiniz. Şimdi yıl 2006 ve Fulya hâlâ Beşiktaş'ın gündeminde. Neyi çözemiyor Beşiktaş?
Süleyman Seba;"Belediyeyle bir sorunları vardı ama galiba bağlanmış, öyle duyuyorum. Bir organizasyon meselesi. Ama bugüne dek bazı organizasyonları çözdüğümüz için, ben 'Bu da çözülebilirdi' diye düşünüyorum. Biz bu projeyi daha çabuk ve daha iyi yapardık sanırım."

* Beşiktaş'a hâlâ küskün müsünüz?
Süleyman Seba;"Biraz öyle sayılır. Bunca zaman, 60 senedir içindeydik bu kulübün. Ondan sonra çıkıyorlar, tatsız olaylar yaşatıyorlar bize. Bizler duygusal insanlarız, kolay değil. Yaptıklarımızı bir tarafa bırakın ama tribündeki protestolar insanı üzüyor. Beşiktaş'a birşeyler yapmaya gelmiştik. O şeyleri de yaptık ve kulübü daha iyi vaziyetlere getirdik O yüzden Beşiktaş'ın bana verdiği tepkilere tahammül edemedim."

* Sizin zamanınızda Beşiktaş taraftarı nasıldı?
Süleyman Seba;"Valla gayet munisti emin olun. Ufak tefek şeyler yaşanırdı tabii. Bana diyorlar ki, 'Birşeyler söylesene, koca kulüpte neler oluyor? diye. Kalkıp da şu anda kulüpte neler oluyor desem, 'Fırsattan istifade ediyor, yine ortaya çıktı' derler, uğraşamam bunlarla."

* O dönemlerde taraftarla yönetimin ilişkisi nasıldı?
"O zaman Çarşı Grubu dediğiniz şey 10-15 kişiydi. Böyle büyük gruplar yoktu. Kulüp başkanlarının tavizleri dolayısıyla bozuldu taraftarlar. Dolayısıyla istedikleri gibi bağırabiliyorlar. Beşiktaş'ı sevenler de var aralarında. Çarşı o zamanlar bir simgeydi. Şimdi ise farklı anılıyor. Artık bunun çözülmesi zor."

* Siz kime küstünüz? Taraftara mı?
Süleyman Seba;"Herhalde. Hakları yoktu beni yerin dibine sokmaya. Veda konuşmamda bir yerde nezaket çerçevesi içinde söyledim yaşananları. Toplum o kadar riyakâr ki... Bizim arkamızda koşanlar daha sonra sırt çeviriyor."

* En çok kime kızdınız?
Süleyman Seba;"Taraftarın o hareketlerine, 'Ahmet Dursun, Seba gitsin" demesine... En çok ona kızdım. Ahmet hâlâ duruyor da Seba nerede? Haksız yere bunu yapıyorlar. Şimdi kalkmış aynı taraftarlar, internette falan 'Biz yanlış yaptık' falan diyorlar. Ben onlara bakmıyorum bile."

* Siz tatsız bir şekilde bırakmak zorunda kaldığınız için mi sonraki kongrelere gitmediniz?
Süleyman Seba;"Tabii. Sistemin dışına çıktım tamamen. Bir Hasan Arat'ın katıldığı kongrede oy kullandım, o kadar."

Süleyman Seba, suleyman seba

* Ayrılmanızın ardında bir tek taraftarın tepkisi mi yatıyor, yoksa anlatmadığınız başka şeyler mi var?
Süleyman Seba;"Yoo, yoo tamamen bu. Tamamen taraftarın tepkisi."

* İsteseniz bırakmayabilir miydiniz?
Süleyman Seba;"Olabilirdi, bırakmayabilirdim. Bazı arkadaşlarım da 'Bırakma' dediler."

* Beşiktaşlı'sınız, onursal başkansınız. Beşiktaş'ı içinizden atmak mümkün değil ama duygusal olarak Beşiktaş defterini kapattınız mı?
Süleyman Seba;"Yok kapatmadım. Öyle bir şey yok."

* 6 senede statta maça hiç gittiniz mi?
Süleyman Seba;"Hayır. Artık TV'den izliyorum. Bir daha küfür yemeye tahammülüm yok."

* Size 'Geri gel başkan' diye teklifler geldi mi hiç?
Süleyman Seba;"Okuyorum, internette filan... Onun için söylüyorum, yalaka olmuş millet."

* Gel deseler, geri döner miydiniz bıraktıktan sonra?
Süleyman Seba;"Bu ileride düşünülecek bir şey değil. Şu an rahatım. O yükün altına girmek istemem. İyi bir ekiple olsa da zor. Ama böyle birşey olursa ilk önce size söyleyeceğim, hiç merak etmeyin."

Bilgili borçlarla ilgili beni kandırdı
* Serdar Bilgili de küfürden dolayı küserek gitti. Onu nasıl bulurdunuz?
Süleyman Seba;"Onu hiç değerlendirmem bile... Bir tabiri vardır eskilerin: 'Rüzgâr eken firtına biçer' Bu bağıranlar parayla tutulmuş adamlar. Benim etrafımda da 'Sayın başkanım, abiciğim' diyen adamlardı. Onun için toplum çok yozlaştı. Böyle değildi yahu Beşiktaş, böyle değildi. Sadece Beşiktaş toplumu değil, Türkiye'de mesela 15-20 sene geri gidin böyle şeyler yoktu. Adam maça gidiyor neredeyse bir baltası eksik."

* Serdar Bilgili'ye karşı Hasan Aral'ı desteklemiştiniz. Bunun nedeni neydi?
Süleyman Seba;"Hasan benim yönetimimdeydi, iyi bir arkadaştı. Ama eline geçen fırsatı kaçırdı. Ona bazı şeyler söylemeye çalıştım, uzun uzun anlattım ama maalesef o da tavizkâr tutumlara girdi. Gitti, 100 küsur oyla kaybetti. Halbuki başkanlık hakkıydı. Keza Fikret Orman da öyle. Ama Serdar Bilgili'yi de tebrik ettim. Evime geldi Hüsnü Güreli ile oturduk, konuştuk. Ben imza istedim."

* Ne imzası?
Süleyman Seba;"Beşiktaş'ta duyduğumuza göre borç zirveye gelmiş. Gelecek olanlar bu borcu ödeyecek. Ben 6 milyon $ borç bırakmıştım, 85 milyon $ olmuş şimdi. Ben ayrıldıktan sonra evime geldi Serdar Bilgili, ona dedim ki 'Bakın beyler, biz yönetim olarak bir karar aldık Bizden sonra hangi yönetim gelirse mali, teknik, altyapı konularında herşeyi ortaya dökeceğiz. Eğer şüphelendiğiniz şeyler varsa sizin ve bizim yönetimden arkadaşlarımız oturup karşılıklı müzakere etsin. Tamamsa, karşılıklı imzalayacağız' dedim. Nitekim öyle oldu. Ayrıca 'Bu imzalar atıldıktan sonra sakın sorun çıkartmayın' dedim. Ama tam düşündüğüm gibi, 1.5 ay sonra o 6 milyonu 16 milyon yapıp 'Seba 16 milyon $ borç bıraktı' dediler."

'Bana küfrettirenler yanımda dolaşırdı'
* Sizin ayrılmanız için küfür eden taraftarları arkadan yönlendiren biri var mıydı, yoksa bu doğaçlama bir tepki miydi?
Süleyman Seba;"Evet, onların kim olduklarını da biliyorum. Ben başkanken yanımda dolaşanlardı. Sonra da dolaştılar ya etrafımda, neyse..."

* Dostlarınızın ihanetine uğradığınızı düşünüyor musunuz?
Süleyman Seba;"Meşhur bir söz vardır: 'Dostlarım dostlarım, ben en çok dostlarımdan korkarım' diye. Meşhur bir İngiliz mütefekkirinin sözüdür bu. Ben bu lafı tabii ki, boş yere kullanmadım. Bu işler böyle. Gittikçe daha kötüleşiyor, insan ondan üzülüyor."

Lucescu'yu göndermek en büyük hataydı
* Takımı nasıl buluyorsunuz?
Süleyman Seba;"Nasıl bulacağım... Vallahi televizyonu şöyle bir açıyorum, netice kötüyse kapatıyorum. En çok Gordon Milne'in getirilmesine ve onun da gelmesine hayret ediyorum. Geçenlerde Gordon bana mektup yazmış, 'Sizinle beraber olmayı çok arzu ettim, ulaşamadım' diye. O zaman rahatsızlığıma denk gelmişti. Şimdi buluşacağız. Buluşunca ilk sorum 'Niye Beşiktaş'a geldin?' olacak. Altyapıyı düzenleyecekmiş. Sor bakalım bir gelmeden 'Kulübün vaziyeti nasıldır' diye, değil mi? Bana sorması da önemli değil. Ama sorsaydı, ne yalan söyleyeyim, 'İyi tetkik et' derdim. Bakalım Beşiktaş eski Beşiktaş mı?"

* Siz Beşiktaş'ın Del Bosque'yi getirmesini nasıl değerlendirmiştiniz?
Süleyman Seba;"Del Bosque isim yapmış bir zat. Yalnız, buraya yanında 2-3 kişilik ekibiyle gelmiş. Bu adam İspanya'dan ilk kez çıkıyor, geliyor. Memleketi tanımaz, Türk sporunu tanımaz, onu tanımaz, bunu tanımaz. Yönetimden birini veya itibar edeceğiniz bir futbolcuyu yanına verin. Geldi, sonra 3 ayda çekti-gitti. Sonra da duyduğumuza göre UEFA'da problemi var. Lucescu iyiydi. Niye yolladılar? Adam şampiyon oldu 100. yılda, sonra neler olup bitti, hepsi muamma..."

* Tigana'nın Sergen'i disiplini bozduğundan dolayı istemediği söyleniyor...
Süleyman Seba;"Bence Sergen artık yavaş yavaş şeyini bitiriyor. Yaşı da geldi. Hocanın takdirine bağlı. Oynadığı zaman oynuyor da şimdi sakattı, falandı-filandı, son zamanlarda görev alamıyor. Sergen konusunda doğrusu neyse o olsun."

Çakıcı'yla ilgim vallahi yok
* Önceki federasyonun başkan vekili Hasan Doğan '100. yıldan sonra Beşiktaş'a bir operasyon yapıldı' demişti. Buna katılır mısınız?
Süleyman Seba;"Ben sporda böyle bir şeye katılmam. Gözümle görmeden inanmam. Bu tür olayların gözle görmesi de olmaz, öyle pislik atar gibi... Buna da karşıyım. Ama bu zat böyle bir söylemde bulunuyor, kimse de 'Ne operasyonu kardeşim?' diye sormuyor. Son İsviçre maçı da her şeye gölge düşürdü. Türk spor kamuoyunun beklentisiyle bir şey yapıldı ama FIFA kalktı, cezayı verdi."

* Futbolun devletle, mafyayla ilişkisi son dönemde yakınlaştı mı sizce?
Süleyman Seba;"Bizim dönemde böyle şeyler yoktu. Şimdi gazeteler 'Var' diyor. Nasıl olabilir, hayret ediyorum. Bu, futbolun getirdiği ranttan kaynaklanır sadece. Sistem bozuldu zaten, sistem kalmadı."

* Çakıcı'yı siz üye yapmadınız mı peki?
Süleyman Seba;"Öyle sanıyorum ki kulübe 1984'ten önce üye oldu. Gazetelerde de 'Seba'ya kongreyi Çakıcı kazandırdı' diye söylemler çıktı. Vallahi billahi benimle ilgisi yoktu onun. Belki ilk kongrelere gelmiştir. Biz üye alınırken emniyete soruyorduk. Bazen de adli sicile soruyorduk."

* Başkanın babası Erdoğan Demirören'le herhangi bir yakınlığınız var mı?
Süleyman Seba;"Özel dostluğum yok. Ama Yıldırım'a babasının para verdiği söyleniyor."

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

 Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları

 

Yaşarken Cenneti görmek istiyorsanız Cennet Ada sizi bekliyor ...Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları

 

 

Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party

 

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

 

Santorini Balayı

Dünyanın en güzel balayı adası.

Santorini adası

 

 

Balayı Turları

Dünyanın en güzel köşelerinde balayı.

Balayı

 

 

Bayi Gezileri

Bayi Gezileri...
Teşvik gezileri.

Bayi gezileri

 

 

Tatil Alternatifleri

Turizm ve Seyahat hakkında her şey.

Turizm Tatil Seyahat

 

 

Euro 2008

Euro 2008 maç biletleri ve otelleri.

Euro 2008

 

 

İsviçre Turları

Zürich, Lozan, Genova, Davos.

İsviçre turları

 

 

La Liga Maçları

Nihat Kahveci ile
La Liga maçları.

Laliga maçları

 

 

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi ve tüm dünya maçları.
Spor organizasyonları

 

 

Ucuz Uçak Bileti

Tüm dünyaya ucuz uçak biletleri.
Uçak bileti

 

Bu sitede reklam ver