Metin Tükenmez
İngiltere'yi Aşağılamanın
Mantığı
_____________

İlkokulun kaçıncı sınıfında olduğunu anımsamamakla birlikte, hayatın devamında kulağıma küpe olacak bir sözü o günlerde öğrendim. Köy enstitülü öğretmenim demişti ki: "Ülkemizin etrafı düşmanla çevrilidir" Öyle ise bizim de her zaman uyanık olmamız ve güçlü kalmamız söz konusuydu.

Güçlü olmak için önce övünmek gerekirdi ki, övünmek cumhuriyet hükümetlerinin itici güçlerinden biri oldu.

Övünerek bu günlere geldiğimiz halde, bazı medya mensupları aşağılık kompleksi içerisinde olduğumuzu savundular hep.

Ne kadar övünsek de çocuklukta beynimize işlenen, "etrafı düşmanla çevrili olmak" çoğumuzu paranoyak bir yaşam biçimine sabitledi.


Her şeyden huylanır olduk. İki, bulvar basın anlayışı yanlısı İngiliz gazetesinin huysuzluğumuzu bilerek bilinçli yayın yapması karşısında başta federasyon başkanımız olmak üzere ne yapacağımızı bilemedik.

Henüz sabitlenememiş futbol kültürümüz nedeniyle konuşma ve davranışlarımızda yalpalanma baş gösterdi.

Gelmiş geçmiş en önemli askeri teorisyenlerden biri olan Çinli Sun Tzu "düşmanı savaşmadan çökertmek başarıların en mükemmelidir" demiş, 2500 yıl önce.

Ama biz İngiltere'yi kışkırtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Oysa rakibe saygı duymanın, gerektiğinde onları övmenin politik ve psikolojik yanı da vardır.

Bir İngiliz vatandaşı olan Gordon Milne bu yöntemi kullanarak 6.5 yılda bütün futbol rekorlarını kırdı o dönemde.

Gene de biz rakibi övmeyiz. Çünkü onları övmek aşağılık duygusunun bir göstergesiymiş.

Öyle diyor futbolumuzun tabansız teorisyenleri. Onlara göre kendimizi yüceltmenin tek yolu övünmek, karşıtını aşağılamaktır. Biz dünya üçüncüsüyüz, onlar da kim oluyor?

Onların kültüründe dünya şampiyonluğunun varlığını, takımlarının defalarca Avrupa şampiyonluğunu kazandığını, dünyanın en ileri ligine sahip olduklarını, bir futbol kulübünün bizim tüm liglerimizdeki takımları katlayacak kadar bütçeye sahip olduğunu, bugün özlemini çektiğimiz burjuva demokrasisini onların kurduğunu, sekiz istasyonlu bir metro yaptık diye övünürken onların bu tür işleri 200 yıl önce hallettiklerini, dünyanın başına bela olan ABD'yi onların kurduğunu, daha da önemlisi dünyanın en başı dik, en onurlu ve en büyük kültürüne sahip coğrafyasının parayla ölçülemeyecek değerlerini 8.5 milyar dolara muhtaç hale getirdiğimizi aklımıza bile getirmiyoruz.

Bütün bu gerçekleri bir kenara koyup bulutların üstünde uçmaya çalışıyoruz, kanatlarından iğnelenmiş bir kelebek gibi.


Organize, gelişmiş futbolun kapitalist toplumların oluşması, pazar ekonomisinin yerleşmesi ile yaygınlaştığını çoğunuz bilirsiniz.

Türkiye ise bir mega köy olan İstanbul'da, ahbap çavuş ve kafa kol ilişkileri ile yani feodal yöntemlerle futbolunu var etmeye çalışıyor. En ilginci de bu sosyal statü ile hayatını devam ettirmeye çalışan 55 bin insanı Şükrü Saraçoğlu Stadı'na toplayıp onlardan herhangi bir durumda "itidalli" olmalarını bekliyor İstanbul ve futbolu yönetenler.


İngiltere'nin 2002 Şampiyonası'nda bütün dünyaya futbol dersi verdiği Arjantin maçında olup bitenleri çoğumuz anlayamadık. Bu takımın ne denli iyi alan savunması yaptığını da kavrayamadık. Uzun, isabetli paslarla nasıl gole gittiklerini de bilemedik.

İngiliz futbolunun orta alanı kullanmadan atağa çıkma taktiğini ise yıllardır hep "düz futbol" olarak algıladık.

Tarihimizde bir gol bile atamadığımız ulusu temsil edenleri analitik bir yaklaşımla incelemek yerine onları aşağılama yöntemiyle kendimizi yüceltmeye çalıştık.

Yine o İngiltere'nin, eğer bir kaleci hatası ile bir de rastlantı golü yemese Brezilya'yı geçip dünya şampiyonu olabileceği ihtimalini düşünmedik. O Brezilya'ki, bugün kentlerinin sokaklarında yaklaşık 7 milyon çocuk, sokak kedileriyle yan yana, bir mukavva parçasının üzerine kıvrılıp uyuyarak yaşamaktadır.

Yani Brezilyalı milyonlarca çocuk için futbol oynamak var olmanın bir yolu. Böyle bir ülkeyle İngiltere baş edebiliyor ama onlar bizimle iki maçta da kedinin fare ile oynaması gibi oynadılar.

Bizim İngiltere ile değil de Brezilya'ya benzer yanlarımız var. Örneğin Biz de futbol geliştikçe yoksulluk artıyor ve yine biz de sokak çocuklarının sayısı fazlalaşıyor.

Öte yandan, dünya üzerinde bir Çocuk Bakanlığı kurmuş tek ülke Brezilya'dır. Bizim övüncümüz ise 23 Nisan çocuk bayramıdır.

İngiltere böyle bakanlık ve bayramlara ihtiyaç duymuyor çünkü sokakta kedilerle birlikte yaşayan tek bir çocuğu bile yok.

 

* * *


Sözün özü, biz yüz yıllık futbol tarihimizde bir dünya üçüncülüğü kazanmış olsak da, futbol kültürü anlamında biz bir gecekondu iken onlar yalıdır.

O yalının dış sıvasında bozulma olabilir ama içinde asırlık kültürel birikime ev sahipliği yapılmıştır.

Böyle bir futbol endüstrisini aşağılamak bize bir şey kazandırmaz. Eğer ileri gitmek, İngiltere'yi yenmek istiyorsak onları aşağılamak yerine anlamayı bir futbol gerçeği olarak kabul etmeliyiz.

İçgüdü bir evi yuva, bir ülkeyi futbol başarılarına taşımak için tek başına yeterli değildir.

Aslında asırlar boyunca Asya'da yaşayıp İstanbul'dan İngiltere'ye kadar ulaşan yakalı güvercinler İngiltere'de pek sevilen bir kuş cinsidir.

Özelliği çalımlı ve edalı dolaşması, kusuru ise kolay avlanmasıdır. Aman dikkat!..

 

Yazarın Diğer Yazıları

Süleyman Seba ve Yöneticilerimiz

Salonda Kontrollü Futbol

Fatih Terim İstifa Etmeli

Zoru Aşabilmek

Marcel Desaily'den, Kaptan Bülent'e

Bizim Antrenörlerimiz

Özkan Sümer kararı

 ... Futbol Videoları ve Görüntüler için Tıklayınız...

 

Spor Kampları

Spor kapı ve yaz eğitimleri başladı.
www.allstarfutbol.com

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar ligi finalini kaçırmayın.
www.wts.com.tr

Tatil Fırsatı

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl...
www.hot-holiday.com

Hot Affiliates Reklamları

 

Bu sitede reklam ver


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hot Affiliates Reklamları


Balayı Tatili

Samui, Maldivler,
Phuket, Bali,
Şeyseller, Kanarya Adaları, Roma, Bora Bora
www.wts.com.tr

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl...
www.hot-holiday.com


Yunan Adaları

Kos, Santorini
Rhodos, Symi, Mykonos,

www.wts.com.trKoh Samui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui de tatil eğlence ve balayı.
www.holidayinsamui.com
Bu sitede reklam ver