Dünya Kupası Özel

Ronaldinho ve son röportajı

 

RONALDINHO: EN İYİ RONALDO OLACAK


O dünyanın en iyi futbolcusu olarak adlandırılıyor ve oynadığı futbol ve yaptığı büyüleyici hareketlerle milyonları mest ediyor. Ronaldinho'dan bahsediyoruz tabii ki.
İşte bu futbol sanatçısı Ronaldinho, Brezilya'nın kendisinin asla küçümsemediği rakipleri ve Dünya Kupası'nda kişisel beklentileri hakkında Alman Kicker dergisine konuştu.

Kicker: Sayın Ronaldinho, Brezilyalıların bu kadar güzel futbol oynayabilmesinin sırrı nerede acaba?
Ronaldinho: Bu sadece teknikte yatıyor. İster sahada olsun ister plajlarda olsun saatler boyu süren paslaşmalarımızı saymam mümkün değil. Bunun yanında yıllardan beri giderek artan yarışmacı ruhun da bunda etkisi büyük. Tam adını koyarsak son 50 yıldır. Daha önce pek kazanamıyorduk. Bu temele ek olarak, iyi bir organizasyon, profesyonellik ve çok iyi kalitede çok sayıda oyuncu ile çok daha az kaybetmeye başladık.

Kicker: Tabi bunun sonucunda da Brezilya ezelden beri Dünya Kupası'nın hep en büyük favorisi oldu. Peki 2006'da da bu böyle mi olacak?
Ronaldinho: Başarılı tarihimiz nedeni ile bu tamamıyla böyle. Pele'den başlayarak mükemmel futbolcularımız oldu ve bu liste gittikçe uzadı. Bu sayede çok maçlar kazandık. Ancak kaybettiğimiz maçlarda oldu çünkü savunmayı bilmiyorduk. Buna rağmen her zaman ilgi çekecek maçlar oynadık.

Kicker: Pele'den bahsettiniz, ülkenizden tarihin en iyi oyuncuları çıkıyor hep.
Ronaldinho: Evet bu doğru. Örneğin ben eğer Brezilya gibi bir futbol ülkesinden değil de başka bir ülkeden gelsem bu gelişmeyi gösteremeyebilirdim. Daha çocuk yaşlarda topla oynama konusunda inanılmaz şeyler öğreniyorsunuz ve gözünüzün önünde hep geçmiş yıllardaki büyük futbolcular ve yaptıkları var. Ben daha çocukken bunların bilincinde idim çünkü ağabeyim Bruno futbolcu idi. Bu nedenle benim için her şey çok daha kolay oldu çünkü tüm oyuncuları tanıyordum. Sanırım bu süreci yaşamasaydım benim böyle bir kariyer yapmam bu oyun tarzımı değiştirmeyecek olmama rağmen o kadar kolay olmazdı. Biz Brezilyalılar bir şeye her zaman büyük saygı duyduk. Sonuç sadece yan bir unsurdur.

Kicker: 2002 Dünya Kupası'nda oynamış olmanıza ve daha genç olmanıza rağmen bu Dünya Kupası'nda özellikle herkesin gözü üstünüzde olacak.
Ronaldinho: Evet öyleydim. Ama kadrodaydım önemli olan buydu. Şampiyon olduğumuz gün inanılmazdı. Hele Brezilya'da karşılanmamız ve düzenlenen tören unutulmazdı.

Kicker: O zaman favori de değildiniz çok kimse bu başarıyı düşünmemişti.
Ronaldinho: Evet kimse öncesinde bizden bahsetmemişti ama müthiş bir Ronaldo ile herkese sürpriz yaptık. Bunun yanında herkes hala benim çeyrek finaldeki İngiltere maçında Seaman'a attığım skoru 2-1'e getiren golümü hatırlıyor. O takımımız ve teknik direktörümüz Felipao (Scolari) unutulmaz.

Kicker: Aradan geçen bu 4 yıl içinde takımınız şimdi daha da iyi. Hatta 70'lerin büyük kahramanları Tostao ve Gerson bu takımınızın tüm zamanların en iyi Brezilyası olarak yorumluyor ki 1970 Meksika Dünya Kupası takımı birçoklarınca gelmiş geçmiş en iyi takım kabul edilmekte.
Ronaldinho: Bunu duymak tabii ki bizim için büyük bir onur. Ancak böyle bir şey ilk önce sahada kanıtlanmalı. Böyle bir turnuvaya, fizik olarak, psikolojisi güçlü ve dinlenmiş olarak gelmeniz gerekir ki biz bu durumdayız. Biten sezonda yaptıklarımız da bizim için iyi bir örnek. Bunun yanında sakatlıktan kurtulan Kaka, Emerson ve Adriano takımdalar. Ayrıca tüm oyuncuları aşağı yukarı aynı ayarda ve 1994 de şampiyonluk yaşamış iyi bir teknik direktörümüz var. Artı Mario Zagalo gibi tecrübeli biri de engin bilgisi ile danışman olarak yanımızda. Gerekli her şeye sahibiz. Kupaya 7 maç var. Ancak bu maçların sahada kazanılması gerekiyor.

Kicker: 2002'den bu yana çok az maç kaybettiniz. Copa America'yı yedek takımla kazandınız. Konfederasyon Kupası'nda Arjantin'i finalde 4-1 yendiniz.
Ronaldinho: Evet haklısınız. Ama hepsi geçmişte kaldı. Normalde maçları kazanmamız gerekir ama tekrar söylüyorum ilk önce sahada kazanmamız gerekiyor.

Kicker: Cafu ve Roberto Carlos yaşlı, Ronaldo kilolu söylemleri sizi kızdırıyor mu?
Ronaldinho: Cafu ve Roberto Carlos'dan şüphe etmek çok gülünç. Bu güne kadar başardıkları şeyler ortada. Ronaldo'ya gelince, bence Dünya Kupası'nın en iyi oyuncusu olacak ve çok goller atacak bu da onu tüm kupaların en golcü futbolcusu yapacak. Bunun için sadece 3 gol atması yeterli. Şu an 15 golü var ama üçten fazla atacaktır.

Kicker: Ronaldo'nun takım arkadaşı Zidane'nın Dünya Kupası'ndan sonra futbolu bırakacak olması sizi üzüyor mu?
Ronaldinho: Evet hem de çok. Ben şahsen onun futbolunun zevkine her zaman vardım ve kendisi saha dışında da çok saygı duyulması gereken bir profesyonel. Benim de onun beğendiği oyuncular arasında olduğumu biliyorum ve bunun için ona teşekkür ediyorum. Onu özleyeceğiz ama profesyonel bir futbolcunun kariyerini bitirmesini de saygıyla karşılamak gerekiyor.

Kicker: Barcelona ile kısa süre önce hem Şampiyonlar Ligi hem de 2. kez üst üste La Liga şampiyonu oldunuz. Ayrıca 2 yıldır dünyanın en iyi futbolcusu seçiliyorsunuz. Eğer Dünya Kupası'nı da kazanırsanız ve turnuvanın en iyi futbolcusu seçilirseniz ulaşacağınız başka bir şey kaldı mı?
Ronaldinho: Çok fazla şey var. Daha gencim ve çok daha fazla şeye ulaşmak istiyorum. Amacım oynamak oynarken eğlenmek ve hem Barcelona ile hem de Brezilya Milli Takımı ile daha çok şampiyonluklar yaşamak istiyorum.

Kicker: Peki Ronaldo'nun yanında bu Dünya Kupası'nın en önemli oyuncusu kim olabilir?
Ronaldinho: Biri mutlaka Arjantinli Lionel Messi olacaktır. Barca'da ona sürekli yardımcı oluyorum çünkü daha çok genç. Ama çok büyük oyuncu olacak. Benim de çok sıkı dostluğum olan bir arkadaşım.

Kicker: Favoriler sizin için kimler?
Ronaldinho: Olağan şüpheliler. Bu Dünya Kupası'nda dünya futbolunda bir değişim yaşanacağını sanmıyorum.

Kicker: Brezilya'nın grubundaki takımları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ronaldinho: Hepsine saygı göstermek gerekiyor. Biraz önce de söyledim herkes bizi kazanmış gösteriyor ama bizim bu rakiplere karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor. Avustralya daha da kuvvetli bir takım oldu ve Avrupa'da oynayan tecrübeli oyunculara sahip, sert ve disiplinli oynuyorlar, Uruguay'ı elemeleri her şeyi gösteriyor. Japonlar bizi Konfederasyon Kupası'nda zorladılar. (2-2) Teknik direktörleri Zico bizim içimizi dışımızı biliyor. Hırvatistan ise her zaman güçlü bir takım olmuştur.


Kicker: Ronaldinho, Dünya Kupası sırasında da reklam da olduğu gibi topu arka arkaya üst direğe nişanlayacak mısınız?
Ronaldinho: (Gülerek) Sanmıyorum, sadece topun kaleye girmesi için çaba göstereceğim.

Kicker: Kupayı şimdiden elleriniz arasında görüyor musunuz?
Ronaldinho: Sadece rüyasını görüyorum.

ÇEVİRİ: Hüseyin ÖZKÖK

ezilya 8 gol)

Hazırlayan; Hüseyin Özkök

 

Dünya Kupası Özel Ana Sayfa

 

 

Dünya Kupası Geri Sayım


 

 

Ersin Otazc

 

 

a Lay Lay Lom

Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom

 

 

 

 

 

 

 
Please disregard the text below, it is intended for the Internet Spiders/Robots Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , futbolcular, antrenorler, Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu Mustafa Denizli, Hamdi Serpil Tuzun, Fatih Terim, Senol Gunes, BJK siteleri,Turkish Football, Turkish players, football, trainers, football, coaches, Mustafa Denizli, Hamdi Serpil Tuzun, Fatih Terim, Senol Gunes, BJK, Bjk Istanbul Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , türk futbol antrenörleri, futbol antrenörleri, teknik direktörler, teknik adamlar, futbol hocalar1, futbol adamlar1, Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , türk futbolu ve Fatih Terim, imparator fatih terim, liderler,Gündüz Tekin Onay, fatih terim, lider, ersun yanal, fatih terim, levent bıçakcı, Orduspor ve Eskişehirspor, sporda şiddet, şiddeti kçrüklüyenler, Raşit Çetiner ve Miadı Dolanlar, Ümit Milli Takım, Şampiyonlar Ligi Finali Bilet Aranıyor, Jose Mario Santos Mourinho Felix,Jose Mourinho,portekiz futbolu, üsküdar anadolu, spor kulüpleri, soner hoca, Şike Araştırma Komisyonu ve Dayak Olayı, Dayakçı Hoca Yılmaz Vural, Araştırma Komisyonu, Jose Mourinho, Alex Ferguson,Nihat Kahveci, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı ,Ersun Yanal ve Aykut Kocaman Hoca, cafer aydın, İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği , İlhan Cavcav ve Teşvik Primi, levent bıçakcı, teşvik primi, tesvik primi, sike, şike, ... ; Şike ve Futbol, fikri sağlar, Federasyon, UEFA 2004 kriterleri,Tolga Seyhan, Atay Aktuğ, Ömer sarı, Nevzat Şakar, Trabzonspor,Dünya Futbolu, Volkan, Tuncay Şanlı, Kemal Aslan, İbrahim Toroman , Selçuk, Hamit Altıntop, Fatih Sonkaya