Hüseyin Özkök

Viva Futbol__________

Türk Milli Futbol Takımı'nın bir önceki Dünya Kupası'nda 3. olması ve akabinde oynanacak Dünya Kupası'nın kendi evimiz sayılabilecek Almanya'da gerçekleşecek olması Dünya Kupası grup eleme maçlarına başlarken bizleri Almanya 2006 da olmak konusunda çok ciddi şekilde umutlandırmıştı.

Ancak İsviçre maçlarına kadar gelen sancılı sürecin ardından İsviçre'ye elenmek ve o maçlarda olanların futbolumuzda yarattığı ahlaki ve sportif tahribat gerçek futbolseverleri çok üzdü.

O muhteşem atmosferde, muhteşem statlarda gerçekleşecek bu Dünya Kupası'nı Türk futbolcusu ve taraftarı yaşayabilmeliydi. Oysa şimdi bu dev turnuvayı hepimiz içimiz burulmuş bir şekilde bazılarımız belki statlarda ama çoğumuz da ekran başında izlemek durumundayız.

Ama her şey bir yana artık bunları geride bırakıp futbolseverler olarak hepimiz yine de oynanacak futboldan zevk almaya bu Kupa'nın tadını çıkarmaya bakmalıyız. Bunun içinde önümüzde tam 64 maç bulunuyor.

Franz Beckenbauer başkanlığındaki Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Alman Federal Hükümeti'nin de desteği ile gerçek bir futbol şöleninin tüm hazırlıklarını yaptılar.

Özellikle maçları stadyumlarda izleyenler için maç öncesi ve sonrasıyla futbolun gerçek anlamda bir eğlenceye dönüşmesi sağlanacak.

Bunun dışında Almanya'da ki tüm şehirlerde meydanlara dev ekranlar kurulacak ve Dünya Kupası ile ilgili düzenlenen çok çeşitli eğlenceler etkinlikler sadece stadyumlarda değil stadyumların dışında da maçlara gidemeyenlere bu atmosferi yaşatacak.

Elbette Dünya Kupası'nda belirli favoriler var. Başta Brezilya olmak üzere ev sahibi Almanya, İngiltere, Fransa, Arjantin, İspanya, Hollanda ve İtalya gibi takımlardan birinin şampiyon olacağı düşünülmekte.

Ama şampiyon kim olursa olsun benim açımdan hiç önemi yok önemli olan bütün bir yıl Türkiye'de kısır çekişmelerden, futbol dışı unsurlardan bunalan bizlerin yapacağı tek şey sadece ve sadece futbolun tadına varmak ve 64 maçın keyfi ile adeta "futbol sarhoşu" olmak. Ben bu Dünya Kupası'na katılmamızın bizim toplumsal kültürümüze çok büyük katkı yapacağına inananlardandım ama olmadı.

Fakat yine de Almanya 2006'da yaşanacak o atmosferin bizim ülkemizde de olumlu izler bırakmasını ve bunun da önümüzdeki futbol sezonuna katkı sağlamasını diliyorum.

Çünkü 1 ay boyunca orada sadece ve sadece futbolun güzellikleri sergilenecek ve buna bağlı Türkiye'de olan bitenlerin futbolla ilişki ve ilgisinin olmadığı net şekilde görülecek.

İşte o zaman belki bizim insanımız da biraz da olsa biz nerede yanlış yapıyoruz sorusunu kendisine sorar.
Bu duygularla tüm futbolseverlere iyi eğlenceler diliyorum ve diyorum ki;
YAŞASIN FUTBOL

Dünya Kupası Özel Ana Sayfa