Hürser Tekinoktay                             16 Haziran 2006

Dünya Kupası Özel ___

Alışık Olmadığımız Futbol Şöleni !

Dünya Kupası başladı ve özellikle ülkemizdeki futbolseverler uzun süredir ayrı kaldıkları futbolun güzelliklerine tekrar kavuştular.
Gerçekten Türkiye'de ki futbolun sığ tartışmaları içinde saha dışı ve saha için tüm güzel unsurlar unutulup gitmişti.

Gerçi bu sığ tartışmaların içine karışan spor adamları dünya kupasının gidişatından hiç memnun değiller.

Onlara göre zevksiz geçen bir kupa!
Ancak onları da haksız görmemek elde değil. Çünkü uzun süredir onlar da futbol konuşmayı unutmuşlardı!
Dünya Kupası gerçekten çok renkli ve zevkli bir şekilde devam ediyor.
Bittikten sonra herkes kıymetini anlayacaktır.
Almanya, ülke dışındaki futbolseverlerin oturma odalarına kadar gönderdikleri bu şölenin yanı sıra ülkesinde ki insanları da mutlu etmeyi ihmal etmiyor.

Özellikle iç huzurlarında hiçbir kargaşa yok. Tüm kentlerde olağan yaşam devam ediyor. Ama bir kaç değişiklik de yok değil.
Örneğin Almanya'da normal zamanda olmayan atlı polisler etrafta geziyor. Yani Dünya kupası güvenliği için Alman Polisi Atlı devriyeler tahsis etmiş.

Metrolar ve alışveriş merkezlerinde biraz kalabalık oluyor. Ve normal de Pazar günleri kapalı olan alış-veriş merkezleri saat 13.00'den sonra açık. Almanya'da yaşayanların alışık olmadığı bu durum kendilerini Pazar günleri buralara götürüyor.

Tabi bu değişiklikler Almanya'ya olağan üstü bir canlılık getirmiş. En hareketli saatler maç saatleri ve maç sonraları yaşanıyor.
Maç saatleri Alman futbolseverlere büyük çadırlar yapılmış ve dev ekranlarda eğlenerek sonbahar festivallerindeki gibi bir karnaval yaşatılıyor.

Maçlardan sonra ise stadyumdan çıkanlar ile birleşen bu topluluklar sabaha kadar eğlenmeye devam ediyorlar.
Ama her şey müthiş derecede centilmence geçiyor.
Ülkemizdeki spor ve futbol kültürü ile karşılaştırdığımız zaman bu olanlara gıpta etmemek mümkün değil.
Almanya'da saha dışındaki canlılık ve centilmenlik saha içinde de devam ediyor.

Hakem kararlarına karşı en ufak bir müdahale yok. Zaman zaman tartışılabilecek kararlara karşı bile futbolcular ve futbol adamları hiç bu konulara girmiyorlar.
Tribünlere de olağan üstü canlılık ve centilmenlik hakim durumda.
Teknik anlamda baktığınız zaman ise her maç birbirinden ilginç ve heyecan içinde geçiyor.

Zayıf olarak adlandırılan takımlar bile neredeyse her maça ortak gibi.
Gerçi maçlardan önce Türkiye'de ki yayıncı kuruluşta 7-0 biter vs gibi yorumlar yapılıyor. Sonuçta da hayali skor gerçek olmayınca dünya kupası kalitesiz yakıştırmasından nasibini alıyor!

Yayıncı kuruluşun akşam saat 21.00'den biten maçtan sonra hemen film yayınlamaya başlaması her halde bu yüzden olsa gerek. Yoksa tüm futbolseverleri ekran başına çektikten sonra onları tekrar diğer kanallara göndermenin bir mantığı olmasa gerek!

Saha içinde olanlara gelince;
İlk maçlar sonunda futbolun artık tüm dünyada fiziki gelişimini tamamlamak üzere olduğu görülmekte.
Futbolla geç tanıştığı zayıf olarak adlandırabilecek takımlar ile olağan güçlüler arasındaki mesafe daralmış durumda.
Özellikle geç tanışanlar dar alanda topu kullanma becerilerindeki eksikliklerini henüz giderememişler.
Aynı zamanda birbiri ile ilintili olan yaratıcılık anlamında da belirgin bir sıkıntıları bulunmakta.

Gerçi bu Fransa gibi bir takımda bile gözüküyor. Ancak onlarınki düşünce üretkensizliğinden dolayı. Teknik adamları ve tüm Fransa hala topları Zidane alsın Henry'e versin o da gol atsın diyor. Hâlbuki geçtiğimiz sezon Premier Ligin muhteşem oyuncusu Henry kendi takımında orta alana kadar gelip top ile hareketlenmeyi seven, bu şekilde coşan ve coşturan bir oyuncu.

Dolayısıyla turnuvaya bakıldığında ilk maçlarda bile keyif veren bir futbol şöleni izliyoruz.

Birde olağan şüphelilerin ilk maçlarına başlarken( Almanya Hariç) sahip olduklarının % 70 gibi bir kısmı ile başladıklarını unutmamak lazım…

Şampiyonanın Baş Aktörleri ve Genç YıldızlarıDünya Kupası Özel Ana Sayfa
 

 

 


 

 

Please disregard the text below, it is intended for the Internet Spiders/Robots Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , futbolcular, antrenorler, Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu Mustafa Denizli, Hamdi Serpil Tuzun, Fatih Terim, Senol Gunes, BJK siteleri,Turkish Football, Turkish players, football, , türk futbolu ve Fatih Terim, imparator fatih terim, liderler,Gündüz Tekin Onay, fatih terim, lider, ersun yanal, fatih terim, levent bıçakcı, Orduspor ve Eskişehirspor, sporda şiddet, şiddeti kçrüklüyenler, Raşit Çetiner ve Miadı Dolanlar, Ümit Milli Takım, Şampiyonlar Ligi Finali Bilet Aranıyor, Jose Mario Santos Mourinho Felix,Jose Mourinho,portekiz futbolu, üsküdar anadolu, spor kulüpleri, soner hoca, Şike Araştırma Komisyonu ve Dayak Olayı, Dayakçı Hoca Yılmaz Vural, Araştırma Komisyonu, Jose Mourinho, Alex Ferguson,Nihat Kahveci, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı ,Ersun Yanal ve Aykut Kocaman Hoca, cafer aydın, İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği , İlhan Cavcav ve Teşvik Primi, levent bıçakcı, teşvik primi, tesvik primi, sike, şike, ... ; Şike ve Futbol, fikri sağlar, Federasyon, UEFA 2004 kriterleri,Tolga Seyhan, Atay Aktuğ, Ömer sarı, Nevzat Şakar, Trabzonspor,Dünya Futbolu, Volkan, Tuncay Şanlı, Kemal Aslan, İbrahim Toroman , Selçuk, Hamit Altıntop, Fatih Sonkaya