Dünya Kupası Almanya'ya nasıl geldi


Dünya Kupası her ülkenin yapmayı hayal ettiği en büyük futbol organizasyonu...

Birçok ülkenin talip olduğu bu organizasyonu alma başarısını Almanya nasıl başardı ?


Şüphesiz, Dünya Kupası'nın Almanya'da oynanmasında başrol oynayan bir kişi var.
Bu da futbolun "Kaiser"i Franz Beckenbauer. Dünya da parlak bir futbol kariyerinin ardından futbol ile ilgili yaptığı her işte böyle üstün bir başarı çizen ikinci bir kişi herhalde bulmak çok zor.

Futbolculuk kariyerinde futbola kavram sokan tek kişi de herhalde Kaiser Franz olmuştur. Eğer bugün tüm dünya da "Libero" diye bir kavram varsa bunun mucidi Franz'ın ta kendisidir.

Futbolcu olarak kaldırdığı Dünya Kupası'nı teknik direktör olarak da kaldıran, futbolcu olarak şampiyonluklar yaşadığı Bayern München'de yine teknik direktör ve başkan olarak şampiyonluklar yaşayan Franz Beckenbauer dünya da ki en ünlü Alman olarak tarihe geçmiş bir kişiliktir.

Teknik direktörlükten sonra da Bayern München başkanlığını da yürütmeye başlayan Beckenbauer bir süreden beri de Alman Federasyonu DFB ikinci başkanlığını da yapmakta. Almanya Dünya Kupası'na talip olmaya karar verdiğinde Dünya Kupası'nı ülkeye getirirse bir kişi getirir fikrinde idi herkes. Bu da tabi ki Franz Beckenbauer'dan başkası olamazdı. Kendisi hemen Dünya Kupası Organizasyon Komitesi (OK) başkanlığına getirildi. Komitede ayrıca Alman Futbol Federasyonu DFB Başkanı Dr. Theo Zwanziger, Horst R. Schmidt ve Wolfgang Niersbach da görev aldılar.

Kaiser Almanya neden aday oldu ve siz neden bu görevi kabul ettiniz sorusuna "Bir Dünya Kupası organize etmekten daha çekici ve daha güzel bir şey olamaz futbol dünyasında.

Bu nedenle bana bu teklif yapıldığında bir saniye bile düşünmedim. Biz ülke olarak harika bir futbol atmosferine seyirci rahatlığını öne çıkaran çok güzel statlara yıllık 10 milyon seyirci ortalaması olan bir lige, gelen insanları cezbedecek turistik güzelliklere ve medya için sınırsız teknik olanaklara sahip bir ülkeyiz bundan daha güzel ne olabilir ki" şeklinde cevap veren Franz bu beklentilerin boş olmadığını gösterdi.

Tüm dünya da konfederasyonlara üye ülkeleri tek tek dolaştı delegelerle görüştü. Karar günü ise zarftan Almanya adı çıktı ve Beckenbauer'in futbol dünyasında ki ağırlığına ve saygınlığına herkes bir kez daha saygı duydu.

Kaiser Franz başkanlığında ki OK ve FIFA seçimden sonra tabi ki hemen işe koyuldular. Berlin, Dortmund, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Hannover, Kaiserslautern, Köln, Leipzig, München, Nürnberg ve Stuttgart şehirlerinde maçların yapılmasına karar verildi.


Tüm statlar ya yenilenmeye yada yeni statlar yapılmaya başlandı ve bu yıl itibarı ile tüm statlar hazır hale geldi ki ilk test maçları Konfederasyon Kupası ile bazı statlarda yapıldı.

Yakın bir gelecekte Kaiser Franz büyük bir olasılıkla FIFA başkanlığına da gelecek. Ve bu görev gerçekten hak ediliyorsa bunu hak edecek ilk kişi de herhalde Franz Beckenbauer'dir. Beckenbauer'in bunca iş arasında tüm firmaları reklam amaçlı peşinden koşturması ve elde ettiği yüksek kazançlar da işin cabası ve onun her türlü değerli sıfatı ne kadar hak ettiğinin bir göstergesi.

Dünya Kupası Özel Ana Sayfa

 

Dünya Kupası Geri Sayım

Ersin Otazc

 

 

a Lay Lay Lom

Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom Ersin Otazca Lay Lay Lom

 

 

 

 

 

 

 
Please disregard the text below, it is intended for the Internet Spiders/Robots Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , futbolcular, antrenorler, Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu Mustafa Denizli, Hamdi Serpil Tuzun, Fatih Terim, Senol Gunes, BJK siteleri,Turkish Football, Turkish players, football, trainers, football, coaches, Mustafa Denizli, Hamdi Serpil Tuzun, Fatih Terim, Senol Gunes, BJK, Bjk Istanbul Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , türk futbol antrenörleri, futbol antrenörleri, teknik direktörler, teknik adamlar, futbol hocalar1, futbol adamlar1, Turk Futbolu, turkiye futbol antrenorleri, turk futbol antrenorleri, turk futbolu , türk futbolu ve Fatih Terim, imparator fatih terim, liderler,Gündüz Tekin Onay, fatih terim, lider, ersun yanal, fatih terim, levent bıçakcı, Orduspor ve Eskişehirspor, sporda şiddet, şiddeti kçrüklüyenler, Raşit Çetiner ve Miadı Dolanlar, Ümit Milli Takım, Şampiyonlar Ligi Finali Bilet Aranıyor, Jose Mario Santos Mourinho Felix,Jose Mourinho,portekiz futbolu, üsküdar anadolu, spor kulüpleri, soner hoca, Şike Araştırma Komisyonu ve Dayak Olayı, Dayakçı Hoca Yılmaz Vural, Araştırma Komisyonu, Jose Mourinho, Alex Ferguson,Nihat Kahveci, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı ,Ersun Yanal ve Aykut Kocaman Hoca, cafer aydın, İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği , İlhan Cavcav ve Teşvik Primi, levent bıçakcı, teşvik primi, tesvik primi, sike, şike, ... ; Şike ve Futbol, fikri sağlar, Federasyon, UEFA 2004 kriterleri,Tolga Seyhan, Atay Aktuğ, Ömer sarı, Nevzat Şakar, Trabzonspor,Dünya Futbolu, Volkan, Tuncay Şanlı, Kemal Aslan, İbrahim Toroman , Selçuk, Hamit Altıntop, Fatih Sonkaya